„Týden pro trvale udržitelný život“ ve středisku ekologické výchovy Rychta Krásensko
Ve dnech 18. - 22.9. 2006 proběhl již počtvrté pobytový terénní kurz ekologie. Pro letošní tercii byl uspořádán ve středisku ekologické výchovy Rychta Krásensko. Sídlem střediska je památkově chráněná klasicistní budova bývalého biskupského dvora v malé vesničce Krásensko na Drahanské vrchovině, 2,5 km od hranic chráněné krajinné oblasti Moravský kras. Z tercie se kurzu zúčastnilo 23 žáků, jako pedagogický doprovod Mgr. Marcela Cypriánová a RNDr. Štěpánka Máchová.
Filozofií těchto pobytů je snaha o pochopení vztahu mezi naším každodenním životem a zdravím planety.
Program byl následující:
Pondělí:
Odjezd z Dobříše, příjezd na Rychtu
Seznámení se Střediskem a jeho provozem a řádem, ubytování
Domácí ekologie - čím vším můžeme doma uspořit svojí kapsu i přírodu, jak vzniká odpad a jak s ním nakládat
Seznámení s Krásenskem - vycházka po okolí, zeměpis, geologie, přírodní poměry a historie Krásenska, ovlivnění zdejší krajiny člověkem
Večer kooperativních her
Úterý:
Dobré ráno z Rychty - „opáčko“ znalostí z předešlého dne
Dokončení zpracování projektů, příprava vystoupení
Konference - prezentace projektů, jejich vyhodnocení
Rozloučení s Rychtou a odjezd do Dobříše
Co nám pobyt přinesl - jak to vidí studenti (několik úryvků z hodnocení psaného terciány ve čtvrtek večer):
„Výborný týden, který bych si chtěl ještě zopakovat!“ „Myslím si, že pobyt byl úžasný a že jsem na něm získal spoustu nových a zajímavých informací, které se mi určitě budou hodit a také spoustu nezapomenutelných zážitků. …..kdybych měl možnost jet sem znova, určitě bych neváhal a hned bych jel!!!“ „Mám tady z toho týdne radost. Taky si myslím, že jsem si tady zapamatovala hrozně nových poznatků a úplně jsem se divila, že mě to tak hrozně baví.“ „Jak sami tak s lektory jsme poznali zase nový dílek toho ohromného světa, který ještě někde čeká. Myslím, že i vztahy jsou o tákovýýýhle kus lepší. Je bezva, že jsme tu mohli být. Bylo to naprosto úžasné a mohlo by se něco takového dělat častěji.“ „Nelíbilo se mi, jak někteří jedinci podváděli nebo rušili při hraní her a zajímavém výkladu zdejších lektorů. PS: Ne že bych sem tam také nevyrušil, ale za to se ovšem omlouvám!“ „Týden na Rychtě Krásensko pro mne byl velkým zážitkem. Zejména projekty, pokusy a praktické úkoly. Vše jsme si totiž měli možnost ozkoušet, ohmatat, okoukat...“
A jak to vidím já:
opět se potvrdilo, že tyto ekologické exkurze jsou pro studenty velmi přínosné - mnoho věcí, co se ve škole dozvídají teoreticky najednou mohou vidět a ozkoušet v praxi. Učí se samostatné práci, ale zároveň i tolik potřebné spolupráci při zpracovávání projektů. Prožijí společně několik velmi intezivních dnů, naplněných poznáváním, hraním, prací a nejrůznějšími pestrými zážitky. (Hlavně zážitky jako prolézání přírodní, neupravené jeskyněI či lov „breberek“ v potoce a úžas nad tím, jak je pod každým kamenem živo...vyzkoušení na vlastní kůži při simulační hře, jaké to je, když mají zastupitelé a občané v obcích o něčem rozhodovat atd.). Za tu krátkou dobu se viditelně zlepšila komunikace mezi studenty a jejich vzájemné vztahy. Mám z pobytu na Rychtě dobý pocit - že se vydařil, měli jsme štěstí i na počasí a nadšené mladé lektory. Týden byl skvělý i díky výborné spolupráci s paní profesorkou Cypriánovou - za což jí děkuji.